Tipy na výlet na dovolenke v Chorvátsku.Chorvatsko

Biokovo


Park Prírody Biokovo je mohutné krasové pohorie týčiace sa nad Makarskou riviérou. Je bohaté na rôznorodú faunu a flóru a nádherné vyhliadkové miesta. V areáli parku sa nachádza aj Biokovská botanická záhrada Kotišina, v rozlohe 16,5 hektárov.
Pre bližšie informácie navštívte www.biokovo.com

Brijuni


Brijuni sú skupinou dvoch väčších a dvanástich menších ostrovčekov nachádzajúcich sa pri západnom pobreží Istrie. Nájdete tam zachovanú stredozemnú vegetáciu, zoologickú záhradu v prírode, antické kultúrne dedičstvo. Pre mimoriadnu krásu od začiatku 20. storočia sa zaradilo medzi obľúbené letovisko štátnikov z celého sveta.
Pre bližšie informácie navštívte www.brijuni.hr

Dubrovnik


Niekdajší stredoveký mestský štát Dubrovnik s dokonale zachovanými hradbami je najhodnotnejším pamiatkovým celkom v celom Chorvátsku. Mesto je vybudované zväčša od 13. do 16. storočia; má úplne zachované mestské hradby s baštami, ktorých celková dĺžka je 1940 metrov a spolu s piatimi obrannými vežami predstavuje mesto, ktoré musíte navštíviť. Určite si nenechajte ujsť palác Sponza, katedrálu, slávnu promenádu Stradun, pevnosť Lovrijenac a Orlandov stĺp.

Kornati


Legenda hovorí, že Kornati sú kopou bielych skál, ktoré do mora rozhodil Boh. Keď sa potom za sebou otočil, usmieval sa, keďže bol so svojou prácou nadmieru spokojný. Toho dôkazom je, že keď Kornati objavili turisti, stal sa z tejto z oblasti veľký hit. Na presný počet ostrovov a ostrovčekov v Kornatskom súostroví sú rozdielne názory, podľa toho, či sa do počtu zarátavajú aj menšie a najmenšie z mora vyčnievajúce skaly. Nachádza sa tam asi 140 ostrovov a z nich najväčší je Kornat (33 km2) v okolí okolo ktorého sa sústreďujú všetky ostatné. V letnej sezóne prichádzajú na Kornatské ostrovy predovšetkým milovníci prírody. Nájdu tam kamenisté zátoky vhodné na kúpanie, s povolenými nudistickými plážami. Veľmi čistá morská voda s mimoriadne bohatou faunou a flórou predstavuje skutočný raj pre potápačov. Podľa najnovších výskumov žije v súčasnosti, najmä na kamenných útesoch okolo 300 rôznych druhov morských živočíchov. Výlet na Kornati je unikátnym zážitkom, za ktorým sa vydávajú turisti z celého sveta.
Pre bližšie informácie navštívte www.kornati.hr

Krka


Územie národného parku Krka so svojimi jazerami a vodopádmi je jedným z najvýznamnejších prírodných parkov Chorvátska. Sídlo parku sa nachádza v Skradine. Tok Krky je dlhý 73 km. Rieka tečie málo osídlenou krasovou krajinou, prebíjajúce si cestu častými roklinami vo vápencoch, preteká cez prekážky mnohými perejami, kaskádami a vodopádmi. Jej kaňony a vápencové bariéry vytvorili unikátnu krajinu. Ústie Krky do mora je takmer nepozorovateľné. Najväčší a najkrajší vodopád je 46 m vysoký Skradinski buk. Smerom k moru formuje rieka Krka jazero Prukljan, ktoré má všetky vlastnosti mora aj s morským prílivom a odlivom. Veľmi zaujímavé je, že vo vode žijú sladkovodné, ale aj morské ryby.
Pre bližšie informácie navštívte www.npkrka.hr

Mljet


Mljet je ostrov, ktorý sa nachádza juhozápadne od mesta Dubrovnik; národným parkom je západná časť ostrova s dvoma hlbokými zálivmi, ktoré sa pre svoje veľmi úzke spojenie s otvoreným morom nazývajú jazerami. Je tam krásna bujná a rôznorodá mediteránska vegetácia, cenné antické pamiatky a benediktínsky kláštor z 12. storočia na ostrovčeku v strede jazera a zálivu.
Pre bližšie informácie navštívte www.np-mljet.hr

Omiš – Cetina


Rafting, ako kombinácia dobrodružstva, športu a zábavy, dosiahol svoj veľký úspech, práve v meste Omiš. Rieka Cetina a jej nádherný kaňon ponúkajú nezabudnuteľný zážitok a oprávňujú prívlastok mesta Omiš, ako najlepšieho miesta pre rafting.
Mestečko Omiš sa nachádza 26 km juhovýchodne od Splitu. V minulosti bolo toto romantické mestečko známe svojimi pirátmi. Má veľmi atraktívnu polohu, pretože za domami sa týčia mohutné vápencové skaly, medzi ktorými ústi strmý kaňon rieky Cetiny, ktorá sa tu vlieva do mora. Môžete tu podniknúť rôzne túry a poznávacie výlety do vnútrozemia, do tzv. Poljice a po svahoch krasového pohoria Mosor. Najstaršou chorvátskou pamiatkou v Omiši je malý kostolík sv. Petra (Petrova crkva) v lokalite „Priko“ na pravom brehu rieky Cetina. Môžete navštíviť aj mnohé iné historické pamiatky, akými sú mestské hradby, veža a zrúcaniny pevnosti Starigrad (Fortica) zo 14. stor., mestské múzeum a mnohé ďalšie pamätihodnosti.

Paklenica


Jadro národného parku tvoria dva hlboké kaňony Velika a Mala Paklenica smerujúce k moru. Paklenica Vám ponúka fantastické prírodné scenérie - vysoké skalné steny s rôznymi útvarmi, bohato kvitnúce lúky a výhľady do zvláštneho sveta hôr, ktoré ležia v bezprostrednej blízkosti mora. Paklenica je súčasťou pohoria Velebit. Velebit je známy prudkými zmenami počasia a bohatými zrážkami. Vstupnou osadou do národného parku je Starigrad-Paklenica, malá osada ležiaca na prímorskej magistrále. Vegetácia vo Velebite je na prímorskej strane stredomorská, na vnútrozemskej zasa stredoeurópska, dokonca alpská. Paklenica je často označovaná ako chorvátsky horolezecký raj.
Pre bližšie informácie navštívte nasledujúcu stránku: www.paklenica.hr

Plitvické jazerá


Plitvické jazerá patria k najkrajším prírodným výtvorom v Európe, niet sa čo čudovať, že v ich krásnych zákutiach sa odohrávali aj dobrodružné scény z presláveného Winnetoua. Park s rozlohou skoro 27 tisíc hektárov je pomerne husto zalesnený a je domovom nespočetného množstva zveri. V lesnatej horskej krajine sa nachádza 16 prekrásnych Plitvických jazier krištáľovo modrozelenej farby. Vysoké vodopády, ktoré vznikli prelievaním vody z vyšších do nižšie položených jazier svojou nádherou vyrážajú návštevníkom dych. Prastaré lesy a bohatá vegetácia sa odrážajú v hladinách priezračných jazier neuveriteľne krásnych farieb. Jazerá sú navzájom pospájané nielen nádhernými vodopádmi, ale aj podzemnými prúdmi vody a jaskyňami. Najvyšším vodopádom je Plitvica, kde voda malej prítokovej riečky padá z visiaceho bočného údolia do 72 m hlbokej Koranskej priepasti.
Pre bližšie informácie navštívte www.np-plitvicka-jezera.hr

Pula


Pula je najväčšie mesto na Istrii. Každého určite pri spojení s mestom Pula ako prvé napadne zachovaný rímsky amfiteáter, ktorý je tretí najväčší na svete a je vybudovaný v 1. storočí po Kristovi. Medzi ďalšie historické pamiatky mesta patrí Augustov chrám, fórum – hlavné námestie, víťazný oblúk Sergijevac – známy pod názvom „Zlatá brána“.

Risnjak


Risnjak je lesnatý horský masív severne od mesta Rijeka. Vďaka polohe na prechode Álp do pohoria Dináre sú na malom priestore sústredené rôzne rastlinné a živočíšne druhy, vrátane medveďa hnedého, rysa, kamzíka, jeleňa, orla hadiara; krása lesa, krasové tvary a nádherné vyhliadky lákajú na Risnjak mnohých horolezcov.


Severný Velebit


Je to prírodopisne najvzácnejšia a najatraktívnejšia časť najvyššieho pásma pohoria Velebit. Zahŕňa prírodné rezervácie Rožanské a Hajdučské skalisko s príťažlivými krasovými útvarmi a Lukášovou priepasťou, ktorá patrí medzi najhlbšie na svete, ako aj známu Velebitskú botanickú záhradu.
Pre bližšie informácie navštívte www.np-sjeverni-velebit.hr

Split


Split je nielen politické, kultúrne a tranzitné centrum Dalmácie, z ktorého vedú cesty cez pevninu a more do mnohých dalmatínskych letovísk, ale je aj samotný cieľ cesty mnohých turistov a cestovateľov. Je to mesto s 1700 ročnou históriou, s množstvom archeologických, historických a kultúrnych pamiatok, medzi ktorými suverénne osobitné miesto zastáva Diokleciánov palác, zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva UNESCO. Je postavený z kameňa z ostrova Brač a dekoratívne detaily, akými sú Sfingy, mramorové a vytesávané dekorácie sú dovezené z Egypta, Talianska a Grécka. Ako história vraví, Rímsky vládca Dioklecián prežil posledné roky svojho života v obrovskom paláci, ktorý dal vystavať v Aspalthosu (v Dalmácii) v blízkosti mesta, kde sa sám narodil. Behom storočí sa originálna architektúra paláca niekoľkokrát pozmenila, ale obyvatelia mesta zvaného Spalata, neskôr nazývaného Split, boli schopní udržať základnú štruktúru paláca čo najviac zachovanú. Určite by bola škoda nenavštíviť Salonu, ležiacu 6 kilometrov severne od Splitu v dnešnom Soline, kde sa nachádzajú pozostatky antického mesta Salone, metropoly rímskej provincie Dalmácie.
Split je mesto, ktoré má svoj typický mediteránsky rytmus, na ktorý si rýchlo zvyknete. Ten pocit, že každý deň je sviatok, pulz veľkomesta, zalesnený vrch Marjan, vzrušujúce trhovisko, reštaurácie, kaviarničky plné ľudí a nádherná „riva“ - nábrežná promenáda, ktorej v lete vládne blažený osviežujúci vietor „maestral“, a v zime ako zimný kabát mediteránske slnko a palác, ktorý chráni od chladu, to všetko je možné vystihnúť v jednej vete – budete sa tu cítiť lepšie ako doma.

Trogir


Mesto Trogir, so starobylým centrom situovaným na malom ostrovčeku medzi pevninou na severe a ostrovom Čiovo na juhu je v pravom slova zmysle mesto – múzeum. Trogir bol založený gréckymi kolonizátormi z ostrova Vis v 3. storočí pred našim letopočtom a práve na týchto starobylých základoch sa nachádza historické centrum Trogiru, ktoré je najlepšie zachovaným románsko-gotickým komplexom v celej východnej Európe. Stredoveké centrum, obklopené hradbami, je tvorené zachovalým hradom, vežami a ďalej sériou domov a palácov z románsko-gotickej, renesančnej a barokovej éry. Najväčšou budovu v Trogire je kostol sv. Vavrinca, ktorého západný portál je majstrovské dielo majstra Radovana, najvýznamnejšej práce románsko-gotického štýlu v celom Chorvátsku. Milovníci kultúrnych a historických pamiatok, umeleckých diel, pôvodnej architektúry a krásnych ulíc budú mať možnosť v Trogiri, spoznať pôvabné a rôznorodé dedičstvo tohto malého mestečka.

Vranské Jazero


Je prírodným fenoménom a najväčším prírodným jazerom v Chorvátsku. Nachádza sa medzi dvoma historicky významnými mestami Zadar a Šibenik. Vďaka blízkosti mora v ňom žijú morské aj sladkovodné ryby a je známe aj rôznym druhom vtáctva.
Pre bližšie informácie navštívte vransko-jezero.hr

Výlety na okolité ostrovy


Počas Vášho pobytu si môžete dopriať aj kratšie výlety loďkou na blízke ostrovy a ostrovčeky. Zaujímavým spestrením bude aj výlet loďou s preskleným dnom alebo fish picknik.